w naszej bazie posiadamy już ponad 200 ośrodków sportowych

Beep test – co to jest?

Wielu sportowców, ale też uczniów szkół, w których prowadzone są zajęcia z wychowania fizycznego zetknęło się prawdopodobnie z jednym z popularniejszych testów. Beep test, bo to właśnie o nim mowa, pozwala na szybkie sprawdzenia wydolności organizmu sportowca, ale też weryfikuje czy i jakie postępy przynoszą treningi sportowe. Co to jest beep test i jak przebiega? 

Beep test – cna czym polega?

Beep test ma stosunkowo proste zasady. Aby go przeprowadzić nie trzeba specjalnych przygotowań Wystarczy kartka z długopisem do zapisywania wyników, stoper, a także 20 metrów wolnej przestrzeni. Beep test można przeprowadzić na zewnątrz, ale też na sali. Polega on na mierzeniu czasu i liczeniu powtórzeń biegu na dystansie 20 metrów. Beep test składa się z 21 poziomów, a każdy z nich ma inną liczbę odcinków. Zawodnik na każdym z etapów ma do pokonania od 7 do 16 odcinków, a średni czas trwania testu to około 22 minut (biorąc pod uwagę, że sportowiec dotrwa do ostatniego etapu).

Skąd nazwa beep test?

Każdy z kolejnych etapów testu rozpoczyna trzykrotny sygnał dźwiękowy. To znak dla zawodnika, że może rozpocząć test. Nazwa beep test ma zatem brzemiennie dźwiękonaśladowcze. Pełna, bardziej oficjalna nazwa testu to Multistage Fitness Test. Częściej w praktyce wykorzystuje się jednak te pierwszą, mniej oficjalną nazwę.

Beep test – wyniki

Wyniki beep testu pozwalają trenerowi sprawdzić kilka istotnych rzeczy. Pierwszą z nich jest to, czy zawodnik może podjąć jakikolwiek wytężony wysiłek fizyczny i jak orgiazm reaguje na wydolnościowy trening cardio. Kolejną z ważnych informacji, jakie można otrzymać po przeprowadzeniu beep testu jest ocena tego, czy sportowiec robi postępy, czy poziom jego kondycji spada. To ważna wskazówka, która może pomóc w określeniu, czy prowadzony trening jest efektywny, czy trzeba jeszcze popracować nad jego elementami.

Beep test – dla kogo?

Tak naprawdę beep test jest dość uniwersalny. Skorzystają z niego wszyscy, którym zależy na ocenie ogólnej sprawności swojej organizmu i jego podatności i reakcji na trening cardio. Jest on wykonywany zarówno w zawodowych, profesjonalnych klubach, jak również w klubikach, szkółkach i szkołach – jako element zajęć wychowania fizycznego.
Jak widzisz, prosty beep test nie tylko daje trenerom wiele istotnych informacji, ale też jest prosty do przeprowadzenia. Można przeprowadzić go w każdych warunkach (na zewnątrz i na sali). Wykonywany cyklicznie może być również cenną wskazówką na temat skuteczności wdrożonych treningów, a także być wyznacznikiem tego, czy np. zawodnik po kontuzji wraca do dawnej formy.

Copyright 2018 © Allset. Wszelkie prawa zastrzeżone.