w naszej bazie posiadamy już ponad 200 ośrodków sportowych

Co to jest spalony w piłce nożnej?

Nie wiesz co to jest spalony? To żaden wstyd! Internet jest po to, by Ci to szybko wyjaśnić. Wbrew pozorom definicja spalonego jest bardzo prosta. Jeśli chcesz sam dowiedzieć się, co to jest spalony lub w prosty sposób wyjaśnić to innej osobie – koniecznie przeczytaj ten artykuł!

Co to jest spalony?

Podczas oficjalnych rozgrywek nierzadko dochodzi do sytuacji, w której sędzia gwiżdże spalonego. Spalony powstał po to, by piłkarze byli bardziej aktywni na boisku, a nie czekali biernie w polu znajdującego się blisko bramki. Co to jest spalony? To sytuacja, w której zawodnik podaje piłkę do swojego kolegi z zespołu. Zawodnik, do którego podawana jest piłka znajduje się wówczas bliżej linii bramkowej niż ostatni gracz z pola gry zawodników drużyny przeciwnej. Sama definicja spalonego, z uwagi na fakt zawodników tłoczących się na boisku jest często bardzo kontrowersyjna. Nierzadko uważa się, że sędzia nie zauważył spalonego lub przeciwnie – ogłosił go niesprawiedliwie – wtedy z pomocą przychodzi system VAR. To system związany z synergicznym działaniem wielu kamer, które rejestrują przebieg meczu. Dzięki nim można szybko odtworzyć kontrowersyjna sytuacje w trakcie rozgrywki i sprawdzić, czy sędzia się mylił, czy miał rację.

Kiedy nie ma spalonego?

Skoro już wiesz, co to jest spalony, pora na zapoznanie się również z kontrowersyjnymi sytuacjami, w których spalonego nie było – ale był blisko! Spalonego nie ma kiedy piłkę zagrywa się z rzutu rożnego, linii autu i przy rzutach karnych. Spalony również nie ma miejsca, kiedy sytuacja wyżej pisana dotyczy gry na własnej połowie drużyny piłkarskiej.

A co to jest pozycja spalona?

Pozycją spaloną można nazwać bardzo podobną sytuację do opisanego wyżej spalonego. Jednak w przypadku wystąpienia pozycji spalonej (czyli piłkarz blisko linii końcowej niż ostatni zawodnik przeciwników), nie dochodzi do sytuacji związanej z potencjalną korzyścią ze zdobyciem gola. Oznacza to, że piłkarz na spalonej pozycji nie odbiera piłki i nie ma wpływu na grę konkurencyjnej drużyny.
Co budzi największe kontrowersje przy spalonym? Czasami o tym, czy był spalony, czy go nie było decydują dosłownie centymetry. Pamiętajmy, że nawet najbardziej sokole oko sędziego nie zawsze jest w stanie wyłapać tak drobnych szczegółów. To właśnie dlatego spalony budzi tak wiele emocji i trzeba przyznać, że nierzadko sprawia, że gra jest jeszcze bardziej emocjonująca!

Copyright 2018 © Allset. Wszelkie prawa zastrzeżone.