w naszej bazie posiadamy już ponad 200 ośrodków sportowych

Dobry plan treningowy piłkarza - od czego zacząć?

Każdy piłkarz wymaga indywidualnego podejścia. Dobry plan treningowy uwzględnia więc kilka kwestii: rezultaty testów sportowych, cele danego zawodnika, czy drużyny i klubu piłkarskiego, w którym on gra oraz permanentny rozwój piłkarza. Zanim przystąpimy do opracowywania planu treningowego, warto uświadomić sobie, że piłkarze osiągają najlepsze efekty i zachodzą wysoko tylko dzięki regularnym, wymagającym ćwiczeniom. Ułożenie indywidualnego planu powinno więc bazować przede wszystkim na tej podstawowej kwestii. Pamiętajmy, że sukces nie jest czymś, co spada z nieba. Ma to szczególne znaczenie w piłce nożnej. Nawet największe talenty muszą być rozwijane i pielęgnowane. A do tego potrzebna jest ciężka i konsekwentna praca. Na wstępie należy zastanowić się, czego brakuje danemu piłkarzowi - jakie elementy powinien on jeszcze dopracować, aby wspiąć się na wyższy poziom zaawansowania w grze.

Sposób odżywiania się

Każdy prawdziwy piłkarz dba o zdrowy styl życia. Jest to podstawa, bez której trudno zajść tak wysoko, jakby się tego chciało. O ile aktywność fizyczna w piłce nożnej jest sprawą oczywistą, o tyle to, co je zawodnik wymaga już ścisłej samokontroli z jego strony. Odpowiednio zbilansowana dieta pozwoli na uzyskanie dużo lepszych wyników, ponieważ piłkarz będzie po prostu czuł się lepiej - zarówno fizycznie, jak i psychicznie. W dobrze zbilansowanym menu zawodnika powinny znaleźć się wszystkie niezbędne składniki odżywcze: pełnowartościowe białko, zdrowe, nienasycone kwasy tłuszczowe, węglowodany długołańcuchowe oraz komplet witamin i minerałów. Piłkarz powinien całkowicie zrezygnować z tzw. jedzenia śmieciowego, zawierającego konserwanty, polepszacze smaku i zapachu, spulchniacze, cukier i inne szkodliwe substancje. Oczywiście niewskazane są wszelkiego rodzaju używki, typu: alkohol, papierosy, czy kawa. W zamian za to, do codziennego menu włączyć należy mięso dobrej jakości, pełnoziarniste produkty zbożowe, tłuszcze roślinne (najlepiej nierafinowane i tłoczone na zimno) oraz warzywa i owoce.

Piłkarski tydzień

Układanie planu treningowego warto zacząć od zaplanowania całego tygodnia. W każdym tygodniu zawodnik powinien odbyć określoną liczbę treningów fizycznych. 1-2 z nich będą przeznaczone na ćwiczenia siłowe, rozwijające masę mięśniową, kolejne 1-2 zaś na ćwiczenia biegowe, zwiększające sprawność i wytrzymałość fizyczną oraz prędkość biegu. Warto jednak pamiętać, że o ile trening siłowy może być wykonywany nawet dzień przed meczem, o tyle treningu biegowego powinno unikać się przed meczem, ze względu na dużą intensywność takich ćwiczeń, które mogą powodować zakwasy, a w efekcie obniżyć sprawność zawodnika na samym meczu. Kolejnym rodzajem ćwiczeń są treningi techniczne. Są one bardzo ważne, dlatego ich częstotliwość powinna wynosić 3-5 w ciągu tygodnia. Oczywiście można je połączyć z treningami siłowymi i biegowymi i jak najbardziej mogą być wykonywane dzień przed meczem. Bardzo dobrym przykładem połączenia różnych rodzajów ćwiczeń jest wykonywanie biegu przez boisko i zakończenie go strzałem piłką do bramki. Każdy trening powinien jednak być dobrze przemyślany i dopasowany do danego zawodnika. Wtedy będzie efektywny. Pamiętajmy o jednym: przygotowujmy się jak zawodowcy, a nie jak amatorzy. W tym celu należy pracować nad słabościami zawodnika, a nie w kółko powtarzać ćwiczenia, które nie sprawiają mu większego problemu. Oczywiście bardzo ważnym elementem każdego treningu jest rozgrzewka. Bez niej łatwo o kontuzje i szybkie zmęczenie.

Sposób myślenia

Każdy sukces, także ten w piłce nożnej, wymaga dobrego przygotowania drogi do upragnionego celu. Piłkarz powinien wiedzieć nie tylko w którą stronę chce iść i gdzie konkretnie dotrzeć, ale także, jakie etapy musi zrealizować po drodze. Pozwoli to na zmierzanie we właściwym kierunku, znacznie szybciej i efektywniej, bez tracenia cennego czasu. Nie bez znaczenia jest więc sposób myślenia piłkarza. Pamiętajmy, że tylko zawodnik decyduje o tym, gdzie chce dojść. Upór w dążeniu do celu i pewność, jaka jest potrzebna, aby tam dotrzeć, wynikają przede wszystkim z poczucia własnej wartości i pewności siebie, nad którym należy stale pracować w ramach dobrego planu treningowego.

Copyright 2018 © Allset. Wszelkie prawa zastrzeżone.