w naszej bazie posiadamy już ponad 200 ośrodków sportowych

Dzień z życia piłkarza zawodowego

Dzień profesjonalnego piłkarza nie zaczyna się o 7:00, czy 9:00 rano. Piłkarzem jest się 24 godziny na dobę, a ważnym elementem dobrego przygotowania do sezonu jest sen. Ogromne znaczenie ma także regularny tryb życia i regeneracja. Dużą wagę przywiązuje się też do dobrze zbilansowanej diety, relaksu i koncentracji.

Siła w pokonywaniu słabości

Można odnieść wrażenie, że zawodowy piłkarz to bardzo fajny zawód. W dodatku dobrze płatny. Można także zauważyć wielką popularność tego sportu wśród młodzieży. Jednak, nie każdy zostaje piłkarzem.

Nie trudno dociec przyczyny takiego stanu rzeczy. Żeby zostać zawodowym sportowcem trzeba mierzyć się ze swoimi słabościami każdego dnia. I to od najmłodszych lat. Przygotowanie do sezonu i udział w rozgrywkach wymaga ogromnej dyscypliny i rozsądnego gospodarowania swoim czasem.

Zawodowy zawodnik poświęca mniej więcej pięć, sześć godzin dziennie na trening. Warto wiedzieć, że trening piłkarza, to nie tylko czas spędzony na boisku pod okiem selekcjonera. Ten trening trwa przeważnie dwie godziny i odbywa się raz lub dwa razy dziennie. W zależności od tego, czy zawodnicy biorą akurat udział w rozgrywkach czy nie.

Pozostała część treningu to przygotowania, rozgrzewki, trening siłowy, praca nad elementami gry. To także praca z psychologiem i dietetykiem, którzy dbają o odpowiednią formę psychiczną i fizyczną zawodnika.

Warto dodać, że na dobre przygotowanie zawodnika składa się także praca teoretyczna!  Piłka nożna, to gra zespołowa, w której niezmiernie ważne są zagrania taktyczne. Takie zagadnienia omawiane są w drużynie, a także na bieżąco analizowane po każdym meczu. Ponieważ, jak wiemy, teorię najlepiej przyswaja się w oparciu o konkretne przykłady.

Codzienna praca

Każdy zawodnik indywidualnie ustala czas przyjścia do klubu przed treningiem na boisku. Zazwyczaj pojawiają się w klubie na godzinę, a nawet dwie wcześniej.

Ten czas poświęca na przygotowanie do treningu. Poza przebranie się w odpowiedni strój, co przecież też zajmuje czas, konieczna jest oczywiście rozgrzewka. Zazwyczaj będzie to praca na siłowni. Ćwiczenia rozciągające, rozgrzanie mięśni, lekki trening siłowy. Czasami przydatna będzie wizyta u masażysty, która także pozwoli na rozgrzanie mięśni. Jest to szczególnie ważne podczas treningów zimą, gdyż mięśnie wystawione na mróz łatwo mogą ulec kontuzji.

Później zaczyna się około dwugodzinny trening pod okiem selekcjonera. Po zejściu z boiska piłkarze kontynuują trening indywidualny. Jego pierwszym etapem będzie tak zwane roztrenowanie, czyli ćwiczenia pozwalające rozluźnić mięśnie po intensywnym wysiłku.

Dbałość o kondycję mięśni jest bardzo ważnym elementem przygotowania i pracy zawodowego piłkarza. Wiadomo przecież, że wytrzymałość organizmu ma swoje limity. I chociaż miarę sukcesu  zwykliśmy kojarzyć z przekraczaniem własnych ograniczeń, to warto pamiętać, że kluczowe jest zachowanie odpowiedniego balansu. Sezon jest długi, a przetrenowane mięśnie zmniejszają swoją wydajność. Zawodnik łatwiej traci siły i szybciej dopada go zmęczenie.

Dlatego po intensywnym treningu warto zadbać o roztrenowanie, budując w ten sposób kondycję mięśni.

Kolejne godziny zawodowi piłkarze poświęcają na trening siłowy, stabilizację oraz rozciąganie, pod okiem trenerów personalnych. Dodatkowym treningiem jest także ćwiczenie elementów gry, których nie są w stanie dopracować podczas zajęć całego zespołu. Takie treningi trwają około dwóch godzin i odbywają się z różnym natężeniem, zgodnie z rytmem sezonu.

Wiem co jem

„Wiem co jem.” powinno być sloganem każdego zawodowego sportowca. Ponieważ odpowiednia dieta wcale nie musi być restrykcyjna! Wręcz przeciwnie, piłka nożna to dyscyplina wysiłkowa i zawodnik musi mieć zasoby energii, z których mógłby czerpać. Jednocześnie nadmiar tkanki tłuszczowej spowalnia ruchy i zmniejsza wydolność organizmu. Dlatego zawodnicy nierzadko pozostają pod opieką dietetyka, który pomaga im w dopasowaniu idealnej dla nich diety.

Ponieważ warto pamiętać, że procesy metaboliczne u każdego przebiegają inaczej, dlatego dieta powinna być skomponowana indywidualnie.

Dietetycy piłkarzy nie będą jednak zwolennikami diet, w których liczy się każdy gram jedzenia. Zawodowy piłkarz może jeść dużo, pod warunkiem, że wie co je.

Dziesiąte: wysypiaj się

Ważnym elementem przygotowania zawodników jest regeneracja. Organizm nie może być przeciążony, żeby zniósł trudy długiego sezonu.

I tak jak zawodnicy dbają o rozluźnienie mięśni po intensywnym treningu, tak samo muszą dbać o regenerację całego ciała. Tutaj posłużą oczywiście masaże, ćwiczenia relaksacyjne i rozluźniające. Świetnie służyć będzie sauna, ponieważ pozwoli oczyścić organizm z toksyn i tym samym zoptymalizować funkcje metabolizmu.

Największe znaczenie będzie miał jednak zwykły, codzienny sen. Jak wiadomo, podczas snu organizm regeneruje się w sposób naturalny. Dlatego piłkarz zawodowy nie powinien pozwalać sobie na zarwane noce.

Copyright 2018 © Allset. Wszelkie prawa zastrzeżone.