w naszej bazie posiadamy już ponad 200 ośrodków sportowych

Jak zostać trenerem piłkarskim?

Zastanawiasz się, jak zostać trenerem piłkarskim? Przed Tobą dość długa droga, ale ostateczny efekt w postaci zrealizowania swoich marzeń o byciu trenerem jest tego wart! Zacznijmy od tego, że by zdobyć odpowiednią licencję uprawniającą Cię do wykonywania zawodu, musisz mieć odpowiednie uprawienia. Jakie? O tym przeczytasz w naszym artykule!

Droga nr 1 – skończ uczelnię!

Chociaż, aby zostać trenerem piłkarskim nie jest koniecznie ukończenie studiów wyższych, jest to jedna z opcji zdobycia upragnionego zawodu. Jednak poza samym wykształceniem, przyszły trener musi wykazywać się dobrą znajomością gry - najlepiej nie tylko w teorii, ale i praktyce! To właśnie dlatego wielu dobrych trenerów to nierzadko emerytowani piłkarze. Poza zdobyciem kierunkowego wykształcenia np. na uczelni wyższej AWF sposobem na to, jak zostać trenerem piłkarskim jest również zaliczenie specjalnych kursów trenerskich. Jakich?

Kursy trenerskie UEFA

Jedną z możliwych do obrania ścieżek jest ta oferowana przez UEFA. Według aktualnych przepisów, każdy, kto chce zostać trenerem piłkarskim musi posiadać odpowiednią licencję UEFA (A lub B, C lub wszystkie 3). Takie wymagania stawia przed przyszłymi trenerami PZPN. Poza licencją UEFA, można również odbyć uprawnienia nadawane bezpośrednio przez PZPZN. Po zdobyciu wszystkich kategorii UEFA, czyli UEFA A, UEFA B i UEFA C, możesz przystąpić do najbardziej prestiżowego kursu na trenera piłkarskiego z licencją UEFA Pro. Można uznać je za najwyższe osiągnięcie trenerskie w branży.

Kursy trenerskie PZPN

Jak zostać trenerem piłkarskim? Możesz również zapisać się na kursy trenerskie PZPN. Mowa tu o kursie Grassroots C i Grassroots D. W zależności od wyboru kursu, będziesz mógł trenować określoną grupę sportowców, I tak dobycie uprawnień zgodnych z Grassroots D upoważni Cię do trenowania seniorów w najniższych lig. To podstawa, którą musisz zdobyć aby myśleć o karierze trenerskiej w wyższych ligach. Na taki kurs możesz zapisać się online. Z kolei kurs Grassroots C upoważnia Cię do trenowania również dzieci i młodzieży. Kurs PZPN Grassroots C jest odpowiednikiem kursu UEFA C. Ten kurs, jeśli zaliczyć go sukcesem upoważni Cię do możliwości rozwijania swojej kariery trenerskiej, dzięki kolejnym licencjom przyznawanym przez organizację UEFA.
Skoro już wiesz, jak zostać trenerem piłki nożnej, przygotuj się na naprawdę długi i kosztowny proces kształcenia. Osoby, które czują, że trenowanie jest ich przeznaczeniem i marzą by osiągnąć w tym zawodzie naprawdę wiele są jednak na tyle zdeterminowane, by krok po kroku wspinać się po szczeblach kariery.

Copyright 2018 © Allset. Wszelkie prawa zastrzeżone.