w naszej bazie posiadamy już ponad 200 ośrodków sportowych

Jakie boisko do trenowania drużyny piłkarskiej wybrać?

Sukces drużyny piłki nożnej i każdego jej zawodnika z osobna zależy od bardzo wielu czynników. Odpowiednio opracowany plan treningowy jest oczywiście podstawą. Należy umiejętnie dobierać rodzaje ćwiczeń tak, aby umożliwiały piłkarzom codzienne doskonalenie umiejętności, a tym samym wspinanie się na wyższe szczeble zaawansowania w grze w piłkę nożną. Nie należy zapominać o rozgrzewce oraz promowaniu zdrowego stylu odżywiania się, a także ciągłym rozwoju osobistym, odpowiednio ukierunkowującym sposób myślenia zawodników na osiąganie sukcesów. Jest jednak jeszcze jeden ważny element udanego meczu. Jest nim boisko, na jakim ćwiczy i gra drużyna piłkarska. Jakimi cechami powinno się ono charakteryzować i jaki rodzaj boiska będzie najlepszy? Oto kilka podstawowym kwestii, jakimi należy kierować się przy jego wyborze.

Nawierzchnia

Równa nawierzchnia jest bezspornie podstawową cechą dobrego boiska do gry w piłkę. Jeżeli jest ona źle przygotowana lub zaniedbana, to nie tylko trudno o skuteczny trening i dobry mecz, ale przede wszystkim bardzo łatwo o kontuzje zawodników. Nierówności zdecydowanie utrudniają panowanie nad piłką. Dodatkowo po deszczu w zagłębieniach będą tworzyły się kałuże uniemożliwiające trenowanie. Dobra nawierzchnia to idealna murawa. Tworzy ją dedykowany dla boisk piłkarskich, specjalny gatunek trawy. Zazwyczaj są to gotowe mieszanki, w których dominują wiechlina łąkowa i życica trwała. Ale zasianie trawy to nie wszystko. Murawa powinna być regularnie pielęgnowana. Trawę należy przycinać do odpowiedniej długości co 2-3 dni. Drugą sprawą jest podlewanie - najlepiej, aby boisko było wyposażone w specjalny system nawadniania. Warto więc zwrócić uwagę na stan nawierzchni już przy wyborze obiektu do trenowania drużyny.

Kwestie techniczne

Kolejną sprawą jest oznaczenie boiska. Dokładnie wytyczone, białe linie boczne i bramkowe powinny mieć szerokość 10-12 cm - wtedy są dobrze widoczne dla zawodników, trenerów, sędziów i kibiców. Warto, żeby linie nie były namalowane szkodliwym dla zdrowia wapnem, ale dedykowaną do tego płynną, odporną na deszcz kredą. Bramka w idealnym stanie technicznym, o wysokościach słupków 2,44 m i odległości między nimi 7,32 m, to również podstawa. Idealnie byłoby, gdyby drużyna mogła ćwiczyć na boisku pełnowymiarowym. Jest to prostokąt o długości 105 m i szerokości 68 m. Taką uchwałę przyjął Komitet Wykonawczy FIFA w 2008 roku. Wymiary wcześniej wybudowanych boisk musiały mieścić się w widełkach: 90-120 m długości i 45-90 m szerokości.

Naturalne, czy sztuczne

Zdecydowanie mniej wymagające w utrzymaniu są boiska posiadające nawierzchnię ze sztucznej trawy. Murawa jest na nich wykonana z trawy syntetycznej, która nie wymaga tak skrupulatnej pielęgnacji, jak ta żywa. Poza tym jest ona odporna na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych: promieniowania UV, deszczu, czy śniegu. Na takim boisku można ćwiczyć przez cały rok, a trwałość materiału sprawia, że nawierzchnia zachowuje swój idealny wygląd nawet przy intensywnych treningach drużyn. Jest to jednocześnie dobre boisko do ćwiczenia zimą, warto bowiem mieć na uwadze fakt, że dobry plan treningowy nie zakłada zimowej przerwy w ćwiczeniach. Odpowiedni, termiczny ubiór i specjalnie dostosowane do tej pory roku rodzaje ćwiczeń pozwolą na zachowanie pełnej sprawności i trenowanie kondycji drużyny także zimą. Z boisk zadaszonych warto skorzystać dopiero wtedy, gdy aktualnie panujące na zewnątrz warunki atmosferyczne są wyjątkowo uciążliwe (silny mróz, duży upał, ulewny deszcz, czy zawieje i zamiecie śnieżne). Oczywiście komfort gry na boisku z naturalną trawą jest dużo większy, jednak warunkiem skorzystania z niego jest ładna pogoda.


Jak widać, wybór dobrego boiska do trenowania drużyny piłkarskiej nie jest tak oczywisty, jak mogłoby się wydawać. Warto zwrócić uwagę na wszystkie omówione kwestie, aby tak ważny element nie przeszkadzał piłkarzom w doskonaleniu ich umiejętności, a wdrażany plan treningowy był jak najskuteczniejszy.

Copyright 2018 © Allset. Wszelkie prawa zastrzeżone.