w naszej bazie posiadamy już ponad 200 ośrodków sportowych

Jakie są wymiary boiska do piłki nożnej?

Czy wiesz, że wymiary boiska do piłki nożnej były kiedyś inne w zależności, czy dany zawodnik grał na boisku regulowanym przez FIFA, czy IFAB? Nie każdy wie dokładnie, jak szerokie i jak długie jest obecnie boisko piłkarskie. Jeśli chcesz poznać wymiary boiska do piłki nożnej – koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Wymiary boiska do piłki nożnej – szerokość i długość

W zależności od tego, czy mowa jest o wymiarach boiska piłkarskiego dla dzieci, a tymi dedykowanymi do gry dorosłych, można mówić o nieco innych wartościach. Wymiary boiska do piłki nożnej zawsze nadają mu kształt prostokąta. Jego dłuższe linie to tzw. linie boczne, a te krótsze nazywane są liniami bramkowymi. Linie boczne mogły dawniej mieć 120 lub 90 metrów, a linie bramkowe 90 lub 45. Na narożnikach boiska zawsze umieszczane są flagi – stąd oddaje się rzuty rożne.

Wymiary boiska według IFAB

Dawniej, w meczach międzynarodowych, wymiary boiska piłkarskiego przyjmowały następujące wartości:
• Linie bramkowe mają długość 64 - 75 metrów,
• linie boczne mają długość 100 - 110 metrów.
Ciekawostką jest to, że w 2008 roku ustalono jednolite parametry w zakresie wymiarów boiska piłkarskiego. Od tego czasu zawodnicy grają na takim, które mierzy 105 metrów długości i 68 metrów szerokości. Taka unifikacja sprawia, że wszystkie nowobudowane stadiony uwzględniają już najnowsze zmiany.

Wymiary boiska piłkarskiego według FIFA

Dawniej, według FIFA długość boisk do piłki nożnej wahała się pomiędzy 90 -120 metrów. Jednak i ta organizacja wprowadziła ujednolicenie w tym zakresie. I tak, obecnie przepisowe boisko do piłki nożnej ma 105 metrów długości i 68 metrów szerokości. Wymiary boiska wyznaczają białe, wyraźne linie o szerokości 12 cm.

Wymiary boiska piłkarskiego dla dzieci

Wymiary boiska piłkarskiego dla dzieci są inne niż tego dedykowanego dorosłym. Typowe boisko dla dzieci typu Orlik ma 52 metry długości i 30 metrów szerokości. Bramki na boiskach dla dzieci są mniejsze niż te dla dorosłych. Podobnie jest zresztą z rozmiarem samej piłki. Wszystko jest dopasowane do wielkości młodych piłkarzy i możliwości ich organizmów, które nie podołałyby grze na „dorosłym” boisku piłkarskim. Jeszcze mniejsze boiska służą grze maluchów, czyli tzw. „skrzatów” którzy dopiero stawiają dosłownie pierwsze kroki na boisku piłkarskim.
Jak widać, wymiary boiska do piłki nożnej wcale nie są tak oczywiste i co najważniejsze - nie były zawsze takie same. Unifikacja przepisów w zakresie wymiarów boiska do piłki nożnej sprawiła, że nowopowstałe boiska mają już podobne wymiary.

Copyright 2018 © Allset. Wszelkie prawa zastrzeżone.