w naszej bazie posiadamy już ponad 200 ośrodków sportowych

Wymiary boisk piłkarskich

Współczesny sport dąży do równania szans wynikających ze specyficznych warunków miejsca, gdzie odbywają się zawody. Stąd przepisy jasno określają wymiary i parametry obiektów, na których odbywają się spotkania pod egidą kontynentalnych i światowych federacji. Nie inaczej jest w przypadku piłki nożnej, gdzie określono nie tylko wielkość pola karnego czy odległość wykonywania rzutów karnych, ale też wymiary całego boiska.

Wymiary boisk dawniej i dziś

Przez lata według przepisów boisko piłkarskie powinno mieć długość między 90 a 120 m, przy szerokości od 45 do 90 m (z zastrzeżeniem, że nie mogło być kwadratem). Jednak zbyt duża dowolność sprawiała, że wiele drużyn manipulowało wymiarami (w granicy normy), poszerzając, zwężając czy zmieniając długość w zależności od przeciwnika. I tak w meczu przeciw drużynie preferującej grę skrzydłami, gospodarze przygotowywali wąskie boisko. Przy ogromnych pieniądzach krążących w futbolu było to wybiegiem zbyt oczywistym. Dlatego w 2008 roku FIFA podjęła decyzję, by podczas zawodów organizowanych pod jej egidą każde z boisk miało te same wymiary – przyjęto długość 105 m i szerokość 68. Przepis ten jednak dotyczy tylko boisk oddanych do użytku po podjęciu uchwały, by nie było konieczności kosztownych przebudów wybudowanych przed 2008 rokiem stadionów.

Poza długością i szerokością dla płynności gry znaczenie mają też pozostałe wymiary. I tak wedle litery przepisów długość pola karnego wynosi 16,5 m, szerokość 40,32, pole bramkowe zaś jest długie na 5,5 m i szerokie na 18,32 m. Punkt wykonywania rzutów karnych oddalony jest od linii bramkowej o 11,5 m. Inne ważne wymiary to wielkość bramek (732 na 244 cm) i promień wokół środka boiska (9,15 m).

Różnice

Szczegółowe wytyczne FIFA dotyczące wymiarów boisk nie obowiązują na niższych szczeblach ligowych – przy futbolu amatorskim. W Polsce w rozgrywkach organizowanych przez PZPN im niższa klasa rozgrywkowa, tym większa dowolność. Dla przykładu w klasie B minimalna szerokość to 45 m, zaś w IV lidze 60. Jeszcze inne wytyczne obowiązują w rozgrywkach organizowanych z myślą o juniorach.

Copyright 2018 © Allset. Wszelkie prawa zastrzeżone.